Panie, po co mi ten fejsbuk, czyli social media w nietypowej branży

  • by
social media branża produkcyjna

Prowadzisz hutę szkła, fabrykę granulatów czy laboratorium medyczne i uważasz, że social media są Ci niepotrzebne? Nic bardziej mylnego! W dzisiejszym artykule pomówimy o Facebooku, Instagramie czy Twitterze w nietypowych branżach.

W 2019 roku niemal każda kawiarnia, salon fryzjerski czy marka konsumencka posiada profile w mediach społecznościowych. To idealne narzędzie do poinformowania Klientów o nowych produktach czy usługach, często w nietypowy, angażujący sposób. To również doskonałe narzędzie do interakcji pomiędzy konsumentem a marką, pozwala na zebranie informacji zwrotnej bezpośrednio od użytkowników.

Sytuacja komplikuje się, gdy nie sprzedajesz “typowych” produktów. O wiele prościej uzyskać recenzję pizzy niż żywicy poliestrowej czy elastomeru. Często gdy oferujemy nasze usługi firmom produkcyjnym czy specjalistycznym słyszymy pytanie: panie, po co mnie te fejsbuki? Jest co najmniej kilka powodów.

Reklama w social media

Facebook to w zasadzie dwa ekosystemy. Pierwszy to znana wszystkim tablica, gdzie nasi znajomi i obserwowane strony publikują w zasadzie wszystko: zdjęcia kotków, dzieci, ślubów, memy, artykuły, śmieszne filmiki. Drugi, zupełnie inny, to system reklamowy. Platforma Marka Zuckerberga umożliwia firmom reklamowanie swoich produktów i usług bezpośrednio do zainteresowanych Klientów. Jest to możliwe dzięki ogromnej ilości informacji, które udostępniamy Facebookowi: serwis wie, co lubimy, gdzie przebywamy, ile czasu spędzamy na poszczególnych stronach. Pozwala to na dokładne dopasowanie reklamy do odbiorcy, a co za tym idzie, większą konwersję.

W przypadku branż nietypowych bardzo cenną funkcją jest remarketing, czyli kierowanie reklamy do odbiorców, którzy odwiedzili np. naszą stronę www. Nawet kupcy czy osoby decyzyjne w wyspecjalizowanych branżach używają Facebooka prywatnie i mogą zobaczyć tam naszą reklamę. Możemy w ten sposób wzmocnić pozytywny odbiór firmy i nakłonić do wybrania właśnie nas jako nowego dostawcy.

Reklama w social media daje duże możliwości dopasowania treści ogłoszenia do potencjalnych Klientów.
Panel reklamowy Facebooka daje zaawansowane możliwości dopasowania reklam do odbiorców.

Social media a SEO

Nawet w nietypowej branży warto być tam, gdzie szukają nas Klienci. A większość bez dwóch zdań wpisze nazwę naszej firmy w Google. Nie zawsze prowadzimy zaplanowane działania z zakresu SEO/SEM, tym bardziej warto założyć profil na Facebooku i zadbać o wprowadzenie choćby podstawowych informacji. Pozwoli to na pojawienie się na dość wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania, z uwagi na dobry Page Rank (PR) serwisu. Co ważne, nawet na ogólne frazy odpowiednio opisany fanpage może osiągać ponadprzeciętne wyniki, z uwagi na połączenie dobrego dopasowania strony do zapytania i wysokiego PR Facebooka.

social media trudnych branż
Fanpage salonu Play na pierwszej stronie wyników Google

Social media w walce o pracownika

Wszyscy słyszymy o rynku pracownika i problemach ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry. Social media mogą pomóc w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów na oferowane stanowiska. Dobrze prowadzony profil pokazuje nie tylko zakres działalności firmy, ale rozjaśnia także inne interesujące przyszłego pracownika sprawy:

  • atmosferę panującą wewnątrz firmy
  • częstotliwość szkoleń i treningów
  • wygląd i wyposażenie biura
  • dynamikę rozwoju firmy i szanse na rozwój zawodowy

Uważne podejście do tego tematu polecamy szczególnie firmom, które muszą walczyć o najlepszych absolwentów rzadkich kierunków. Niewielka inwestycja w dobrze poprowadzony fanpage na pewno się opłaci!

Dziękujemy, że dotrwałeś do końca! Jeżeli zastanawiasz się, jakie elementy mixu marketingowego będą najlepsze dla Twojej firmy, zadzwoń do nas – chętnie pomożemy Ci w wyborze narzędzi, które pomogą zapanować nad komunikacją i zwiększyć sprzedaż. Do przeczytania!

PS. Zapraszamy też do lektury naszych poprzednich wpisów, tu, tu i tu. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *