Skąd to znamy, czyli formy reklamy w II RP

  • by

Przedsiębiorcy działający w 20-leciu międzywojennym nie mieli do dyspozycji social mediów czy telewizji, ale perfekcyjnie wykorzystywali inne formy reklamy. Z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości zabierzemy Was w krótką podróż do czasów, gdzie równie zaciekle jak dziś walczono o uwagę Klientów.

Sponsor na stadionie

Wydaje się Wam, że logo sponsora drużyny na klubowych koszulkach lub bandach wokół stadionu to pomysł z lat 70.? Nic bardziej mylnego. Towarzystwo Radiotechniczne „ELEKTRIT” było największym przedsiębiorstwem w Wilnie i na Wileńszczyźnie w latach międzywojennych. Produkowało odbiorniki radiowe, wzmacniacze i inne podzespoły radiotechniczne. Jako dość duże przedsiębiorstwo (w szczytowym momencie zatrudniało ponad 1100 osób) mogło pozwolić sobie na wiele form reklamy: ogłoszenia prasowe, udział w międzynarodowych targach i wystawach, czy… umieszczenie reklam na stadionach, co widać na poniższym zdjęciu.

Formy reklamy w II RP

Reklama firmy Elektrit na koronie stadionu

Gadżety zawsze w modzie

Każdy z nas lubi dostawać gadżety. Nie ważne, czy jest to kolejny brelok do kluczy, ekologiczna torba na zakupy, czy kubek. Ta zasada obowiązywała również w latach 20. i 30. Browar Gambrinus z Będzina był jednym z największych tego typu zakładów w międzywojennej Polsce, z roczną produkcją rzędu 25 tysięcy hektolitrów. Posiadał składy fabryczne w 18 miastach i choć o reklamie w telewizji mógł tylko pomarzyć, to specjaliści ds. marketingu spisywali się na medal. Firma inwestowała znaczne pieniądze w stoiska wystawiennicze na targach branżowych, tablice reklamowe, ale również w popularne i dziś logowane kufle oraz podkładki. Te formy reklamy zupełnie się nie starzeją!

Podkładka pod kufel z logo browaru Gambirnus

Muzyczne formy reklamy

Fabryka Pianin i Fortepianów Brunona Sommerfelda była największą w międzywojennej Polsce wytwórnią instrumentów muzycznych. Swoją pozycję zbudowała nie tylko dzięki wysokiej jakości produktom. Pierwszym krokiem do budowy rozpoznawalnej marki był udział w wielu krajowych i międzynarodowych wystawach, na których firma zdobyła:

  • złoty medal na Pomorskiej Wystawie w Bydgoszczy 1913
  • wyróżnienia na Pomorskiej Wystawie Bydgoszcz 1927
  • złoty medal na Wystawie Gastronomicznej w Poznaniu 1928 r.
  • srebrny medal na wystawie w Wilnie 1928 r.
  • złoty medal wystaw w Katowicach i Rogoźnie 1928 r.
  • dyplom honorowy z wystaw we Lwowie i Gdańsku
  • ekspozycja 15 modeli pianin i fortepianów podczas Pierwszej Wystawy Muzycznej w Warszawie (listopad 1932 r.)
  • medale na wystawach zagranicznych, m.in. w Paryżu (1927) i Florencji (1929).

Firma wykorzystywała również ambasadorów marki, czy jak dziś byśmy powiedzieli, influencerów: wypożyczała instrumenty różnym instytucjom oraz utrzymywała firmowy jazz-band, sponsorując również jego koncerty. Poza tak nietypowymi formami reklamy działano również w sposób standardowy, zamieszczając wiele ogłoszeń prasowych w czasopismach oraz książkach telefonicznych.

Jeżeli również chcesz wyróżnić się niestandardową reklamą, skontaktuj się z nami i zróbmy coś #WOW! Zachęcamy też do poszukania innych ciekawych historii firm z czasów II RP – niektóre z nich działają do dziś, np. Fabryka ołówków St. Majewski z Pruszkowa. Ale to już zupełnie inna historia…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *