Organizacja targów – o czym należy pamiętać?

  • by
organizacja targów i stoisk targowych agencja WOW

Wiele firm swoje przygotowania do targów kończy na rejestracji i zaprojektowaniu stoiska. Tymczasem to dopiero początek drogi do tego, by organizacja targów okazała się sukcesem.

Według raportu “Targi w Polsce w 2018 roku” przygotowanego przez PIPT, wszystkie imprezy targowe w naszym kraju odwiedziło 1 621 052 osób. Największa ilość wydarzeń organizowana jest w Poznaniu i Kielcach, a zdecydowanie najpopularniejszymi branżami okazały się turystyka, hobby i rozrywka. W raporcie brakuje danych na temat efektów, jakie przyniosły targi dla poszczególnych przedsiębiorstw. Zastanówmy się, jak najlepiej wykorzystać takie wydarzenia.

Cel i organizacja targów

Po pierwsze wiele firm nie stawia sobie przed targami konkretnego, mierzalnego celu. Targi traktują jako formę prezentacji, kierowaną do bliżej nieokreślonej grupy docelowej. Przy takim podejściu trudno po zakończeniu imprezy określić, czy organizacja targów miała sens. Warto zdefiniować jasne kryteria sukcesu: może to być pozyskanie określonego Klienta, podpisanie konkretnej liczby umów, mierzony badaniami ankietowymi wzrost wskaźnika rozpoznawalności marki. Nie stawiając sobie celu, firma nie przykłada często wagi do ścisłego gospodarowania budżetem, nie mierzy kosztu pozyskania Klienta podczas targów. W takim przypadku uczestnictwo w wydarzeniu jest “sztuką dla sztuki”.

Jak przyciągnąć Klienta?

Nawet jeśli nie postawiliśmy sobie mierzalnego celu i jesteśmy na targach, warto zadbać o przyciągające uwagę stoisko. Nie chodzi wyłącznie o porywający wygląd, chociaż oczywiście on odpowiada za pierwsze wrażenie. Mowa o dodatkowych atrakcjach, które dostarczają chociaż drobnej wartości odwiedzającym, a więc potencjalnym Klientom. Sprawdzona w boju darmowa kawa zawsze zapewnia ruch przy stoisku 😉

Zarejestrowałeś się, przygotowałeś stoisko, czas powiedzieć światu, że czekasz na odwiedzających. Post na Facebooku i news w dziale aktualności na firmowej stronie to dobry początek, ale nie można na tym poprzestać! Pamiętaj o swoich stałych Klientach – wyślij im spersonalizowane zaproszenie i przygotuj ofertę targową. Nie od dziś wiadomo, że sprzedaż produktów obecnemu Klientowi jest kilkukrotnie tańsza niż pozyskanie nowego. Wyślij też indywidualne maile lub listy do Twoich wymarzonych Klientów, których koniecznie chcesz pozyskać podczas targów. Pamiętaj też o komunikacji do szerszego grona odbiorców. Za pomocą Facebooka, kampanii reklamowych, akcji ulotkowych, ale także lokalnych i branżowych mediów, które z przyjemnością napiszą o Twojej firmie.

Czy jesteś gotowy?

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy checklistę – pozwoli Ci sprawdzić, czy jesteś dobrze przygotowany do zbliżających się targów. Jeśli chociaż przy jednym z podpunktów nie postawiłeś “ptaszka” (nie bójmy się tego słowa 😉 ) to znak, że przed Tobą jeszcze trochę pracy, w której chętnie pomożemy! Zajmujemy się profesjonalną obsługą marketingową stoisk targowych, poczynając od strategii targowej i wysyłki zaproszeń, przez zbieranie leadów aż po follow-up po udanym wydarzeniu. Więcej naszych usług znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *