Jak kupują Milenialsi? 2016 Connected Consumer Goods Report

Zakupy w różnych grupach wiekowych

Jak kupują Milenialsi, kto czyta internetowe recenzje i czym naprawdę są programy lojalnościowe? Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć w opracowanym przez Salesforce raporcie – „2016 Connected Consumer Goods Report”.

Jak kupują Milenialsi? Preferencje zakupowe w różnych grupach wiekowych

Pierwszym etapem zakupów jest poszukiwanie informacji na temat potencjalnego produktu. Jak podają badania – 69% osób ciekawostek na temat towaru szuka w Internecie. Są to najczęściej media społecznościowe bądź blogi firmowe. Kluczową rolę odgrywają także strony internetowe wybranych sklepów, czy całych marek.

Następnym etapem jest zapoznawanie się z opinią na temat wybranego produktu. W tym wypadku aż 31% ankietowanych ufa opublikowanym w sieci recenzjom. Internauci bezgranicznie ufają innym użytkownikom, a także chętnie dopytują o szczegóły dotyczące danego towaru. Tymczasem 23% ankietowanych w kwestii wyboru produktu polega na zdaniu swojej rodziny i przyjaciół. To właśnie oni zapewniają im rzetelną opinie, a także są gwarantem dobrego zakupu. Ostatnią wymienioną w raporcie grupą są osoby ufające informacjom podawanym przez sprzedawców. Jest to 12% ankietowanych, najczęściej bardzo silnie związanych z marką.

Ostatnim etapem wyróżnionym przez Salesforce jest kwestia ceny. Większość ankietowanych – 55% – uważa, że korzystniejszą cenę uzyska od sprzedawców online niż w sklepach stacjonarnych. W siłę promocji tych drugich wierzy natomiast wyłącznie 28% badanych.

Ciekawostką jest także fakt, iż Salesforce zbadał także różnice w modelach zakupowych między trzema pokoleniami. Respondentów podzielono na trzy grupy wiekowe: Millenialsów (pokolenie Y w wieku 18-34 lat); pokolenie X (35 -54 lata) oraz Baby Boomers – pokolenie szczytu demograficznego (55+). Mimo dużych różnić wiekowych każda z wyodrębnionych grup korzysta dziś z zakupów online. Są jednak znaczne różnice w sposobie ich realizacji. Milenialsi chętniej krytykują produkty w sieci (33%), a także chętniej przystępują do programów lojalnościowych (44%). Pokolenie Y informacji na temat produktu szuka w social mediach (25%). Ciekawostką jest także fakt, że Millenialsi w zamian za uzyskanie wyższego poziomu usługi, czy zniżki są bardziej skłonni udostępnić sklepom osobiste informacje, w tym dane geolokoalizacyjne. Taką opinię wyraża aż 41% tego pokolenia, podczas gdy dla porównania – w grupie Baby Boomers swoje dane w zamian za lepszą obsługę i benefity zgodzi się udostępnić tylko co piąta osoba.

To gdzie dziś robisz zakupy – w sklepie za rogiem, czy w Lidlu po przeanalizowaniu jakości pomidorów na ich facebookowym fanpage?

 

Pełna treść raportu dostępna TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *