Facebook Marketing firm produkcyjnych – case study Feniks 57 (Polregio/FPS H. Cegielski)

 • by
Feniks 57 - źródło: epoznan.pl
Facebook Marketing firm produkcyjnych - Feniks 57

Feniks 57 – źródło: epoznan.pl

Składy EN57, potocznie nazywane “Kibelkami”, po modernizacji dumnie tytułują się Feniksami57. Jak premiera reaktywowanych składów wypadła w mediach społecznościowych? Czy Facebook marketing firm produkcyjnych ma sens?

Pozornie wszystko jest w porządku – fanpage zamawiającego zmodernizowane składy Polregio dodał galerię zdjęć, a wykonawca czyli FPS H. Cegielski udostępnił zewnętrzne posty na ten temat. Publikacja odklepana, prezesi zadowoleni. Nam jednak coś nie daje spokoju…

Doceń swoją społeczność

Internet “od zawsze” był miejscem, gdzie fani najróżniejszych rzeczy mogli spotykać się i dyskutować. Na początku do tego celu służyły fora, następnie komentarze na blogach, aż społeczności zgromadzone wokół danego tematu przeniosły się na portale społecznościowe. Ten schemat dotyczy także fanów kolei. Chętnie komentują artykuły na portalach branżowych oraz aktywnie publikują na facebookowych grupach. I właśnie ten element marketingowcy Polregio i Fabryki Pojazdów Szynowych kompletnie przespali.

Szybki research pozwala odnaleźć 4 fanpage związane z samymi wagonami EN57, oraz wiele związanych z koleją, które piszą o tym modelu elektrycznych zespołów trakcyjnych. Są to:

 • EN57 – jednostki EZT (1973 fanów),
 • Miłośnicy EN57 i pochodnych (1714 polubień),
 • EN57. Kibelki w kulturze polskiej (1039 fanów),
 • Nirwana EN57 (1830 fanów).

Strony te regularnie publikują zdjęcia składów, udostępniają publikacje branżowe na ich temat, lub żartobliwie opisują podróże składami EN57. Dlaczego marketing Polregio i FPS H. Cegielski nie skorzystał z ponad 6 500 zaangażowanych fanów?

Spójrz szerzej

Fani kolei nie ograniczają się do jednego typu wagonu. Szybki research pozwala na odnalezienie kilku stron poświęconych kolejnictwu:

 • Kolej oczami nastawniczego (1519 polubień)
 • Kolejowe Klimaty Podkarpacia i Lubelszczyzny (2454 polubień)
 • Kolejowy Szczecin (1426)
 • Kolej.banda.pl (254)
 • Paweł Bojda Railway Photography (369)
 • Kolejowy Olsztyn (1462)

Z dużym prawdopodobieństwem możemy przypuszczać, że testy Feniksów 57 byłyby niezwykle interesujące dla tych stron.

Facebook daje marketerom jeszcze jedną możliwość niezwykle efektywnej promocji treści. Grupy, bo o nich mowa, umożliwiają fanom kolei nie tylko obserwację branżowych nowości, jak również aktywną dyskusję. Nawet pobieżny research pozwolił wyłonić ponad 9 tysięcy użytkowników aktywnie dyskutujących o kolei w następujących grupach:

 • Miłośnicy fotografii kolejowej (4778 członków)
 • Kolejowa Grupa (3606 członków)
 • Gdzie są elektryki i diesle (884 członków)

Facebook Marketing firm produkcyjnych – co robić?

Po pierwsze nie bać się 🙂 Warto nawet z trudnym i nieoczywistym produktem wyjść do społeczności i zebrać informację zwrotną. W przypadku Feniksa 57 należało przede wszystkim zaprosić administratorów stron i moderatorów grup na prezentację pociągów, tak samo jak zrobiono z przedstawicielami mediów tradycyjnych. Każdy z nich miałby możliwość przeprowadzenia relacji live, jak również przygotowania unikatowych materiałów foto/video.

Po drugie zarówno Polregio jak i FPS powinny przygotować interesujący post, np. wideo z przejazdu testowego i udostępnić go zarówno na wielu stronach fanów kolei, jak i na grupach dyskusyjnych. Takie działanie nie kosztowałoby ani złotówki, natomiast pozwoliłoby osiągnąć bardzo duży zasięg organiczny.

Po trzecie warto przedłużać cykl życia informacji – udostępniać dodatkowe materiały, zorganizować konkurs, zaprosić fanów do dyskusji i aktywnie odpowiadać na komentarze. Żadne z tych działań nie zostały podjęte – a szkoda. Fani marki nie tylko znakomicie promują nowe produkty. Równie chętnie bronią jej w przypadku kryzysów w mediach społecznościowych, a te wybuchają przede wszystkim w weekendy, gdy działy marketingu słodko śpią. Budowanie społeczności fanów ma więc też charakter prewencyjny – to pierwsza linia obrony marki.

Facebook marketing firm produkcyjnych i usługowych to rdzeń działalności Agencji #WOW. Nie boimy się trudnych branż – skontaktuj się z nami, razem zrobimy coś fajnego 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *