Czy prime-time w sieci istnieje?

  • by
prime time w social media

prime time w social mediaPrime time – termin określający porę, w której dana stacja osiąga zazwyczaj najwyższą oglądalność poprzez nadawanie programów, w których ich autorzy pokładają największe nadzieje. Ujmując rzecz nieco prościej – czas, w którym rodzina Mostowiaków je obiad, a na innym kanale Hubert Urbański pyta, czy gramy o milion. A jak kwestia prime time wygląda w Internecie?

„Po 20:00 nic, bo średnio się klika”

Zdjęcia z dopiskiem #instamatka publikujemy rano. To właśnie wtedy wszystkie zabiegane Mamuśki mają czas, by między kawą a jajecznicą przejrzeć nowinki na Instagramie. Posty kierowane do osób pracujących w korporacjach – wyłącznie w południe. W końcu lunch to dobry moment, by nadrobić internetowe zaległości – od artykułu na temat nowych zmian w Bundeslidze, przez nowe ogłoszenia na Allegro, a skończywszy na sekcji memów. A co nocnymi markami? Nic, bo „po 20:00 średnio się klika”.

Publikuj wtedy, gdy inni milczą

Tak bardzo ogólnie można przedstawić standardowe myślenie o social mediach i ich prime time. Dlaczego? Bo obecnie prime time w sieci zwyczajnie nie istnieje. Nie ma jednej pory dnia, w której określona grupa ludzi zagląda do Internetu. Jesteśmy do niego na stałe podłączeni, a scrollowanie facebookowej tablicy jest coraz częściej odruchem niż zamierzonym działaniem. Oczywiście, kreując swoją kampanię do określonej grupy odbiorców musimy być świadomi jej nawyków, stylu życia, niemniej jednak nie możemy kierować się wyłącznie tymi kategoriami.

Jak podają ostatnie badania, aż 1,31 miliarda osób korzysta z Facebooka za pomocą mobilnej aplikacji, co potwierdza teorię, że social media są dla nas dostępne o każdej porze nie tylko dnia, ale także nocy. Co więcej – by zaistnieć w sieci, należy się wyróżnić. Publikując więc post o słynnej 18:00 jest duża szansa, że nasza treść zaginie w gąszczu innych zaprezentowanych wiadomości. Będziemy jednymi z wielu, a nasza zasięgi najprawdopodobniej spadną.

Hubert zadałby nam teraz pytanie – „Ale ostatecznie, definitywnie?” Tak, taka jest nasza odpowiedź – publikuj wtedy, kiedy inni tego nie robią. Prime time nie istnieje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *